Kolosy Memnona w Egipcie to jeden z najistotniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków, które stanowią pozostałość po starożytnym Egipcie. Pomimo narażeń na trzęsienia ziemi, wylewy Nilu, a także upływ czasu pozostają niemal niewzruszone. Ich historia rozpoczyna się prawdopodobnie w 1370 r. p.n.e. W rezultacie chętnie odwiedzają je turyści i stanowią namacalny łącznik z historią tego kraju. Wskazujemy, kogo przedstawiają kolosy Memnona w Egipcie, a także z czego one słyną.
Jak nazywają się duże posągi w Egipcie?
Nierzadko, te dwa duże posągi w Egipcie są znane jedynie wizualnie. Szczególnie, że ich nazwa nie jest zbieżna z nazwą zobrazowanego faraona. Kolosy uznaje się za dziedzictwo światowe, ponieważ na przestrzeni dziejów wiele cennych obiektów pozostało całkowicie zniszczonych i pozostały po nich wyłącznie fundamenty. Odwiedzenie tych dwóch dużych posągów w Egipcie pozwala na podniesienie wartości edukacyjnej odbytej wycieczki.
Kogo przedstawiają kolosy Memnona?
Kolosy Memnona to dwa masywne posągi kamienne, które przedstawiają faraona Amenhotepa III, który panował w latach 1386-1353 p.n.e. Pochodził on z XVIII dynastii starożytnego Egiptu. Ukazują postać siedzącego króla na tronie, którego postać ozdobiają wizerunki jego matki i żony, a także boga Hapy’ego. Dodatkowo umieszczono na nich symboliczne ryciny. Kolosy wykonano z kamieni kwarcytowych.
Określanie ich jako kolosy Memnona, zamiast kolosów Amenhotepa, wynika z błędu popełnionego w czasach helleńskich. Wówczas Grecy mieli trudność ze wskazaniem ich rzeczywistego pochodzenia, dlatego stwierdzili, że przedstawiają króla Memnona, który był bohaterem Wojny Trojańskiej.
Z czego słyną Kolosy Memnona w Egipcie?
Często można spotkać się z ich określeniem jako szepczące statuy. Grecki historyk i geograf Strabon, żyjący w czasach rzymskich, po wizycie w tym miejscu odnotował, że Kolosy Memnona przemawiają do osób przybyłych w te miejsce. Zgodnie z legendą, odwiedzający, którzy staną w odpowiednim miejscu, będą mogli usłyszeć tajemnicze szepty Kolosów. Powtarzanie i utrwalenie tej legendy sprawiło, że wielcy władcy świata zadawali im trudne pytania i oczekiwali uzyskania od nich pomocy w podjęciu decyzji. Po dwustu latach, posągi miały stopniowo ograniczać swoją pomoc. Ostatnie informacje o ich przemawianiu pochodzą z 196 r. n.e. Wspomniane szepty były prawdopodobnie wynikiem rozprężaniem piaskowych bloków.
Jak dojechać?
Kolosy Memnona znajdują się na zachód od miasta Luksor w Tebańskiej Nekropolii. Stanowi największą znaną atrakcję Luksoru, którą koniecznie należy zobaczyć osobiście podczas pobytu w tamtych okolicach. Statuy umieszczono w odległości pół kilometra od kasy biletowej.
Najliczniejsze możliwości dojazdu do Kolosów Memnona organizowane są z Marsa Alam, Hurghady czy Luksoru. Sprawdzony operator wycieczek w Egipcie, GetYourGuide, oferuje wycieczkę do Doliny Królów, świątyni Hatszepsut i Kolosów Memnona, która pozwala na poznanie wszystkim najistotniejszych miejsc w tej okolicy. Wyjazd rozpoczyna się o godzinie 7:00 z ustalonego miejsca. Bilety na wycieczkę obejmują nie tylko przejazd, ale także usługę doświadczonego przewodnika i wszelkie opłaty za wstęp do wskazanych miejsc. Ich cena oscyluje w granicy 200 zł za osobę dorosłą.
Historia i opis
Panowanie Amenhotepa III przypadło na okres od 1386 do 1349 p.n.e. Ten czas określano jako złoty wiek ze względu na ogromny rozwój militarny i gospodarczy. Dzięki temu Amenhotep III zyskał miano Wielkiego. Świątynię Grobową faraona została wzniesiona zgodnie z tradycją na zachodnim brzegu Nilu. Była największą budowlą w starożytnym Egipcie. Służyła do składania ofiar ku czci zmarłego i kultywowania jego pamięci. Ciało faraona złożono w Dolinie Królów. Świątynia Amenhotep III zniszczono w 1200 r. p.n.e. w trakcie silnego trzęsienia ziemi. Jej elementy wykorzystywano do późniejszych budowli. Przy drodze prowadzącej do świątyni ustawiono posągi. Z biegiem czasu, wszystkie, poza tymi dwoma, doszczętnie zniszczono.
Kolosy Memnona mierzą aż 18 metrów wysokości, a waga każdego szacowana jest na 720 ton. Poszczególne elementy rzeźbiono w pojedynczych blokach piaskowca. Przedstawiają faraona siedzącego na tronie, a na jego głowie znajduje się nakrycie głowy Nemesa. Posągi są ponadto chronione przez boską kobrę. Ręce faraona spoczywają na kolanach, a twarz skierowana jest na rzekę Nil. Z przodu posągu znajdują się wcześniej wspomniane małe figurki, które stanowią nawiązanie do jego żony Tiye, matki Mutemwiy. Pomimo widocznych uszkodzeń są nadal obrazem egipskiej cywilizacji i kultury.
Jak długo trwa wizyta?
Na wizytę w Dolinie Królów, Świątyni Hatszepsut i na Kolosy Memnona warto wygospodarować jeden dzień. W tym czasie można poznać najbardziej znane i widowiskowe miejsca w Egipcie. Wówczas można na spokojnie zapoznać się ze znaczeniem i historią poszczególnych atrakcji. Kompleksowa obsługa wyjazdu umożliwia skupienie swojej uwagi wyłącznie na zwiedzaniu, zamiast odnajdywaniu się w nieznanych terenach.
Czy warto odwiedzić Kolosy Memnona?
Zdecydowanie są warte zobaczenia. Stanowią odnośnik do kultury i wierzeń Egipcjan z XIV w. p.n.e. Pomimo ich sfatygowanego wyglądu nadal budzą zachwyt, a także ukazują rozmach Egipcjan w czczeniu wielkich faraonów. Taka forma spędzania czasu podczas wakacji umożliwia poznanie nowych miejsc i poszerzenie swojej wiedzy.