Maroko to jedna z najbardziej popularnych krain turystycznych Afryki i nie może być w tym żadnego przypadku! Z jednej strony masz do dyspozycji piękne plaże rozsiane po wybrzeżach Morza Śródziemnego i Atlantyku, z drugiej urokliwe miasta z licznymi zabytkami i gwarnymi targowiskami, a jeszcze po trzeciej stronie czeka (dla odważnych) wizyta na pustyni wśród targanych wiatrem wydm. No dobrze, jest tam naprawdę wiele do zobaczenia, ale jak ogarnąć ten temat, biorąc pod uwagę że atrakcje turystyczne bywają od siebie bardzo oddalone. Z pomocą przychodzi lokalny transport publiczny, który jest na szczęście całkiem nieźle zorganizowany. Pociągi, autobusy, taksówki, a może wynajęcie własnego samochodu? Co się najbardziej opłaca w Maroku i jak to wygląda od strony praktycznej? Ten przewodnik pozwoli Tobie lepiej zorientować się jak poruszać się po Maroku,
Pociągami przez Maroko
Nie bez kozery rozpoczynamy od transportu kolejowego, bo ten należy do najpopularniejszych sposobów przemieszczania się po tym afrykańskim kraju. Zresztą, porównując choćby miejsca w pierwszej i drugiej klasie biletowej, widać że nie różnią się one zbytnio, a taka podróż odbywa się całkiem komfortowo. Decydenci Maroka włożyli spory wysiłek w promocję właśnie tego środka wewnątrzkrajowej lokomocji. Całością zaś zawiadują Marokańskie Koleje Państwowe (ONCF).
Najatrakcyjniejsze z turystycznego punktu widzenia miejscowości mają dzisiaj nowoczesne stacje kolejowe. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, takich jak Marakesz, Fez czy Rabat. Czas trwania podróży i ceny biletów różnią się oczywiście w zależności od miast i miejscowości, pomiędzy którymi podróżujesz. Przykładowo, na trasie Tangier – Rabat lub Rabat – Casablanca kursują już naprawdę szybkie pociągi Al Boraq poruszające się z prędkością 300 km na godzinę. Bilety można kupić przez internet na stronie ONCF, lub w kasie na stacji. Przykładowa cena na trasie Tangier – Rabat (235 kilometrów) waha się od 170 do 220 dirhamów.
Jak poruszać się po Maroku? Autobusy w Maroku
Prawda jest jednak taka, że niektóre miejsca docelowe nie mają stacji kolejowych. Z pomocą przychodzi wówczas sieć autobusów krajowych. Jedną z głównych firm jest CTM, kursujący regularnie między najpopularniejszymi miastami w Maroku. Ceny biletów też są całkiem rozsądne. Pamiętać tylko trzeba, że podobnie jak w innych krajach afrykańskich, coś takiego jak sztywny „rozkład jazdy” w praktyce słabo funkcjonuje. Są i owszem przystanki autobusowe, ale pojazd rusza w drogę zazwyczaj dopiero gdy wypełni się po brzegi pasażerami. Nie zmienia to faktu, że można zabukować bilety online – choćby na stronie przewoźnika CTM. Zazwyczaj trzeba też dokupić bilet bagażowy.
Oczywiście poza takimi renomowanymi przewoźnikami jak CTM kursują także mniejsze floty. Bilety kupuje się zwyczajowo bezpośrednio u kierowców. Niektóre pojazdy z niższej półki zdają się znajdować na granicy użyteczności, a jeżdżąc po trudniejszych wiejskich drogach, zatrzymują się czasami na dłuższe postoje. Znacznie wydłuża się wtedy czas podróżowania.
Ceny biletów za tą przyjemność? Przykładowa podróż na popularnej trasie turystycznej z Marrakeszu do Casablanki trwa 3 i pół godziny, a kosztuje około 90 dirhamów.
Łapanie taksówek w Maroku – czy to się opłaca?
Wiadomo, że czasami nie ma wyjścia i trzeba łapać taksówkę. jednak w Maroku nie jest to najlepszy pomysł, a to ze względu na rojących się naciągaczy. Nie byłoby poza tym większego problemu, ponieważ ceny za (sprawiedliwie liczone) przejazdy nie są wcale najwyższe. W popularnych miejscowościach turystycznych, takich jak Fez czy Marrakesz zawsze łatwo znajdziesz taksówkę i to całkiem tanio. Tylko upewnij się, że uzgodniłeś wcześniej cenę i nigdy nie wahaj się targować – Marokańczycy podchodzą do tego rodzaju transakcji jak do swoistej rozrywki, nie odbieraj im tego! Warto wcześniej podpytać w hotelu ile dany przejazd powinien kosztować i zaskoczyć kierowcę taxi w trakcie negocjacji cenowych…
Zazwyczaj przelicznik jest całkiem rozsądny i przyjazny portfelowi. Przy odległości do około 20 kilometrów zapłacisz nie więcej niż 10 dirham, czyli około 4 złotych z groszami. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż ceny przejazdu taksówką są wyższe w nocy o 50 a czasami nawet i 100 procent.
I jeszcze jedna sprawa. Taksówki w Maroku są często współdzielone, czytaj – podróżuje nimi kilka osób do różnych celów. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty, ale po drodze trzeba się spodziewać dodatkowych przystanków.
Jak poruszać się po Maroku? A może własne cztery kółka?
Niektórzy postawią jednak na pełna elastyczność i zdecydują się wynająć samochód w Maroku. Na terenie tego kraju działa kilka niezłych wypożyczalni pod szyldem Europcar, Hertz czy Right Cars. Jeżeli dobrze się poszuka można znaleźć samochody w klasie ekonomicznej, za które zapłaci się zaledwie kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj jednak, że w Maroku znajduje się kilka płatnych dróg szybkiego ruchu – nie są to żadne wielkie pieniądze, ale ilość bramek jest czasami niewspółmierna do trasy jaką przebywasz.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!
1 komentarz do “Jak poruszać się po Maroku – transport publiczny, autobusy, pociągi, bilety”