Maroko z dziećmi – darmowe atrakcje, co warto zwiedzić

5 czerwca, 2024 Tagi , , , , , ,

Maroko to spokojny kraj, który warto odwiedzić z dziećmi w każdym wieku. Duże rodziny są standardem w marokańskiej kulturze. Popularnym modelem są tu rodziny składające się z pięciorga do sześciorga dzieci, a wielopokoleniowe domy są uważane za normę. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie, których spotkasz w tym kraju, będą przesyłać całusy i dawać małe cadeaus (prezenty) Twoim dzieciom. Podróżowanie z dziećmi do Maroka może otworzyć drzwi do wyjątkowych doświadczeń, łącząc Cię głębiej z jego mieszkańcami i własną rodziną. Ale jak podróżować z dużą rodziną, kiedy każda z atrakcji jest płatna? W artykule znajdziesz propozycje miejsc, które możesz zwiedzić z dziećmi w Maroku za darmo lub za symboliczną opłatę. 

Czy Maroko jest odpowiednim krajem na wakacje z dziećmi?

Oczywiście, że tak! Kultura marokańska szanuje kobiety w ciąży i rodziny podróżujące z dziećmi. Karmienie piersią w miejscach publicznych jest dopuszczalne, ale należy zabrać ze sobą chustę, aby zachować prywatność. W przypadku jakichkolwiek potrzeb medycznych, apteki są dostępne we wszystkich miastach, natomiast prywatne kliniki są niedrogie i profesjonalnie prowadzone. Chociaż jest to kraj modernizujący się w szybkim tempie, w niektórych miejscach brakuje infrastruktury – spodziewaj się nierównych dróg. Niemniej jednak, obiekty użyteczności publicznej w nowych częściach miast i na głównych lotniskach są czyste, nowoczesne i przyjazne dla rodzin z dziećmi. Król Mohammed VI zadbał o poprawę publicznych ogrodów i placów zabaw dla dzieci, więc większość dzielnic i stacji benzynowych przy autostradach posiada zielone przestrzenie, na których maluchy mogą rozładować swoją energię.

Maroko z dziećmi – darmowe atrakcje

Nie jest łatwo znaleźć darmowe atrakcje dla dzieci w Maroku. Jednak jest kilka, które warto zobaczyć jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem. 

Odkryj wolne od samochodów medyny i souki

Zabierz dzieci na poszukiwanie skarbów na souku i obserwuj, jak oczy dzieci rozjaśniają się na widok atrakcji w głównych miastach Maroka. Medyna i Djemaa El Fna to miejsca, w których naturalna ciekawość dzieci może zostać zaspokojona. Oba są najbardziej zatłoczone o zachodzie słońca, dlatego nie polecamy ich z dziećmi o tej porze dnia. Możesz tego uniknąć, odwiedzając je rano. Centrum miasta jest płaskie i można je łatwo zwiedzać pieszo oraz z wózkiem. Duże wózki mogą być nieporęczne w wąskich alejkach souków i ciężkie do wniesienia na górę do kawiarni na dachu bez wind. Jeśli jesteś w obszarze Medyny, a Twoje dzieci chcą się trochę wyluzować, Djemaa El Fna, pobliskie Ogrody Koutobia i Cafe Munich to kilka opcji. Cafe Munich to jedyne miejsce w Medynie z krytą strefą dla dzieci, w tym zjeżdżalnią dla najmłodszych.

La Promenade de la Corniche w Casablance

Ten nowo wybudowany park jest idealnym miejscem, aby dzieci mogły się wyszaleć na świeżym powietrzu. W razie potrzeby na spacer można zabrać ze sobą hulajnogi i rowery, a jeśli maluchy się zmęczą, można wsiąść do zabawnego samochodu elektrycznego (do wynajęcia). Stoiska z lemoniadą, a także z lodami w cieplejszych miesiącach sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin. Jest tam długi odcinek czystego, zielonego parku + chodnik, który jest przystosowany dla rodzin z dziećmi. A dla rodziców, piękny widok na słynny meczet Hassana II z pewnością będzie bardzo interesujący.

Parc de la Ligue Arabe – Casablanka

Wybierz się na spacer z dziećmi po tym wspaniałym miejscu. Tutejsze szlaki są relaksującym miejscem dla rodzin z dziećmi. Rozpocznij lub zakończ dzień w tym parku, a Twoje dzieci będą smacznie spać po powrocie do hotelu! Park można łatwo znaleźć przy Boulevard Moulay Youssef; niedaleko katedry Sacré Coeur i tuż obok Konsulatu amerykańskiego.

Ogrody Koutoubia w Marakeszu

Ogrody Koutoubia, nazywane również Parkiem Lalla Hassna, to publiczny park położony w Marrakeszu, w pobliżu meczetu Koutoubia. Sam park rozciąga się na powierzchni dwóch hektarów i stanowi przyjemny zielony „raj” z nienagannie przyciętymi krzewami róż, idealnie symetrycznymi chodnikami i mnóstwem zacienionych ławek. Łatwo zrozumieć, dlaczego jest to ulubione miejsce odpoczynku wśród wielu mieszkańców Marrakeszu oraz rodzin z dziećmi. W centrum parku znajduje się Koubba (biała kopuła), która jest grobowcem Lalla Zohra, córki wyzwolonego niewolnika.

Legenda głosi, że w ciągu dnia była kobietą, ale w nocy zmieniała się w gołębicę, aby uciec przed niechcianymi uczuciami swojego starego pana. Dzięki temu znała wszystkie sekrety Marrakeszu. Co ciekawe, wielu Marokańczyków nadal wierzy w prawdziwość tej historii, a niektórzy nawet nazywają swoje dzieci jej imieniem. Oprócz samych ogrodów, Ogrody Koutoubia oferują również szereg innych udogodnień, w tym place zabaw, kawiarnie i stragany z jedzeniem. Ogrody są popularnym miejscem na pikniki, a wiele osób przyjeżdża tu, aby cieszyć się spokojną atmosferą oraz pięknym otoczeniem.

Maroko z dziećmi – Spacer po murach obronnych w Marakeszu 

Starą część Marrakeszu otaczają gigantyczne mury obronne. Zostały one zbudowane, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, ale teraz są świetnym miejscem na spacer z dziećmi! Całkowita długość murów wynosi około 20 km. Mają ponad 9 metrów wysokości i 2 metry grubości. Możesz przejść całą długość murów, jednak na spacer z dziećmi rekomendujemy zobaczyć tylko ich część.

Morocco Mall – Casablanka

Drugie co do wielkości centrum handlowe w Afryce – Morocco Mall to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi jeśli przebywasz w Casablance. Dzieci w każdym wieku pokochają 360-stopniowe unikalne akwarium cylindryczne. Wjedź windą na górę i podziwiaj widok na akwarium z góry. Inną atrakcją dla dzieci w centrum handlowym Morocco Mall jest Adventureland – jest to interaktywne miejsce z ponad 100 atrakcjami i grami, które zapewnią dzieciom zajęcie. W „parku” znajduje się nawet lodowisko, a także ścianka wspinaczkowa i trzypoziomowy plac zabaw. Dostępny jest także muzyczny pokaz świetlny fontann, który z pewnością zapewni darmową rozrywkę Twojej rodzinie. Ponadto, tuż obok Adventureland znajduje się duży food court dla tych, którzy potrzebują przekąski lub przerwy na lunch. Centrum handlowe oferuje również regularne bezpłatne wydarzenia, które głównie zlokalizowane są w tzw. „Place Centrale”.

Maroko z dziećmi – Tamaris Aquaparc – Casablanka

Jeśli Twoje dzieci chcą się ochłodzić w miesiącach letnich, udaj się do Tamaris Aquaparc na dzień (lub dwa!). Park oferuje kilka zabawnych zjeżdżalni dla wszystkich grup wiekowych, leniwą rzekę (zwaną „powolnym strumieniem”) i basen z falami, które są dobrze utrzymane. Aquapark Tamaris jest czystym i bezpiecznym miejscem dla rodzin w bujnej scenerii. Dzieci do 0,80 metra wchodzą do tego aquaparku za darmo.

La Grange – Casablanka

La Grange to prawdopodobnie jedno z najbardziej przyjaznych dzieciom miejsc na obrzeżach Casablanki. Ta wyjątkowa restauracja oprócz smacznego jedzenia pozwoli Tobie i Twojej rodzinie się zrelaksować. La Grange zapewnia dzieciom zajęcia podczas lunchu na świeżym powietrzu. To tętniące życiem miejsce oferuje plac zabaw, przejażdżki na kucyku i osiołku, a także minizoo w otoczeniu przypominającym farmę. Dzieci pokochają menu, a dorośli mogą cieszyć się mieszanką kuchni marokańskiej, amerykańskiej i europejskiej. 

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Maroku? Co warto wiedzieć?

Jak poruszać się po Maroku – transport publiczny, autobusy, pociągi, bilety

Następny

Dodaj komentarz