Stare Miasto w Kairze to niekończąca się podróż po niezliczonych epokach historycznych i obiektach sakralnych, należących do trzech największych religii świata: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. To także wędrówka śladami przypraw a także orientalnych zapachów. Jednym z elementów charakterystycznych tej części miasta jest tzw. Wiszący Kościół, świątynia koptyjska z przełomu III i IV wieku n.e. Wyglądającą tak jakby znajdowała się w powietrzu.
Dojazd do Starego Kairu i bazaru Khan El Khalili
W przypadku zorganizowanych wycieczek grupowych transport z kairskich hoteli zapewnia organizator. Dla turystów, którzy woleliby na miejsce dostać się indywidualnie, najlepszy będzie długi spacer kairskimi ulicami. Bazar znajduje się we wschodniej części miasta, pomiędzy Bab al-Futuh, a Cytadelą Kairską. W niedalekiej odległości od niego znajduje się główna stacja kolejowa. Można również skorzystać z miejscowej taksówki.
Najważniejsze daty z historii bazaru Khan El Khalili oraz Starego Kairu
Bazar Khan El Khalili to jeden z najstarszych bazarów w regionie Mashreku. Szacuje się, że pierwsze wzmianki o jego działalności sięgają już 1382 roku. Wtedy emir Al-Chalili zainicjował powstanie niewielkiego targowiska. Działo się to za panowania sułtana Barkuka. Po trudach jakie przyniosła ze sobą epidemia czarnej śmierci w połowie XIV wieku istniała konieczność przebudowy tych zdewastowanych obszarów. Największy rozkwit bazaru Khan El Khalili nastąpił podczas panowania Turków Osmańskich (w okresie od XVI do XVIII wieku). W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się najstarsza teologiczna uczelnia muzułmańska Al-Azhar wraz z majestatycznym meczetem o tej samej nazwie.
Stary Kair i bazar Khan El Khalili – czas zwiedzania oraz koszty
Pięciogodzinna wycieczka po najstarszej części Kairu wraz z wizytą na słynnym bazarze to niezapomniana podróż wśród orientalnych zapachów. Jej koszt średnio wynosi 47,27 euro (dotyczy osoby dorosłej i dzieci powyżej 12 roku życia). Można natomiast liczyć na zniżki dla młodszych dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Za taki bilet zapłacimy około 28,36 euro.
Dostępne są zróżnicowane godziny rozpoczęcia wycieczki i zwiedzania. Począwszy od godzin porannych (od 9:00) poprzez przedpołudniowe, aż po godzinę 13:00. Takie godziny umożliwiają wizytę na bazarze w lepszych warunkach, w mniejszym tłoku, gdyż w godzinach wieczornych liczba odwiedzających a także miejscowych jest zdecydowanie większa. Sam bazar tętni życiem, aż do północy.
Stary Kair i bazar oraz jego najważniejsze atrakcje
Wycieczkę w najatrakcyjniejsze regiony Kairu można bez problemu zakupić za pośrednictwem strony internetowej o bardzo dobrej renomie – GetYourGuide. W cenie mamy zagwarantowaną nie tylko opiekę przewodnika i egiptologa w wybranym języku (m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), ale także transport z hoteli w Kairze i bilety wstępu.
W trakcie wycieczki koniecznie należy przypatrzeć się z bliska obiektom sakralnym: synagodze Ben Ezra, kościołowi św. Barbary i kościołowi Abu Serga. Ten ostatni, znany w wersji polskiej jako Kościół św. Sergiusza, wybudowano w miejscu przebywania Świętej Rodziny w czasie ich trzydniowego pobytu w Egipcie. Jego początki sięgają przełomu IV i V wieku n.e. Co interesujące można zobaczyć jego wnętrze za darmo. Obok kościoła znajduje się także Muzeum Koptyjskie. Kościół św. Barbary także należy do zacnego grona najstarszych budowli sakralnych Kairu. Pochodzi z przełomu V i VI wieku n.e.
Popularny wśród turystów Kościół Zawieszony swoją nazwę zawdzięcza nawie, która jest usytuowana nad przejściem przez bramę. Do wnętrza świątyni prowadzi dwadzieścia dziewięć stopni. Jest to jeden z kultowych przystanków podczas spaceru po starej części miasta.
Synagoga Ben Ezra utożsamiana jest przede wszystkim z postacią Mojżesza, który według legendy został znaleziony przez córkę faraona właśnie w tym miejscu, gdzie znajduje się ówczesna świątynia. Wcześniej mieścił się tutaj kościół koptyjski. Dla zwiedzających i praktykujących synagoga jest otwarta od 9:00 do 16:00, a jej wnętrze można zobaczyć za darmo.
Zalety z wizyty
Niewątpliwie jest to najbardziej interesującą część miasta ze względu na ilość i jakość zabytków. Ponadto, w trakcie wycieczki mamy możliwość poznania nowych, orientalnych przypraw. Przy odrobinie szczęścia uda nam się wytargować dobrą cenę za unikatowe pamiątki.
Najlepiej zainwestować w te związane z bliskowschodnią kuchnią bądź też w autentyczne elementy dekoracyjne. Można również odwiedzić na bazarze jedną z tradycyjnych kawiarni i spróbować typową kawę po arabsku.
Stary Kair na długo pozostaje w pamięci. Pierwszy spacer staje się tylko preludium do kolejnych podróży, podczas których można odkryć kolejne atrakcje. Wędrując wąskimi uliczkami bazaru, poznamy autentyczną arabską kulturę a także zwyczaje.