Trekking na górę Mojżesza (górę Synaj), zwiedzanie, bilety

14 grudnia, 2024 Tagi

Nazwa Góry Mojżesza to Synaj. Jej wysokość to 2285 m.n.p.m. Jest nagim, poszarpanym masywem górskim z szaroczerwonego granitu. Według zapisów biblijnych- Starego Testamentu była szczytem, na którym Bóg – Jahwe powierzył Mojżeszowi tablice kamienne z dziesięciorgiem przykazań. Gest ten oznaczał jednocześnie zawarcie przymierza z narodem izraelskim. W 2002 roku góra Synaj została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. U jej podnóża zlokalizowany jest zabytkowy, bogaty w wiele starożytnych pamiątek klasztor chrześcijański św. Katarzyny.

Ile razy Mojżesz udał się na górę Synaj?

Trudno do końca stwierdzić ile razy Mojżesz wspinał się górę Synaj. Jednak według zapisów biblijnych Starego Testamentu było to co najmniej trzykrotne podejście, kiedy to najpierw samotnie, a potem w otoczeniu ludu Izraela próbował wspiąć się na szczyt, aby móc poznać sekrety, które Pan chciał mu przekazać. Za każdym jednak razem Mojżesz musiał wykazać się dużą odwagą i determinacją w dążeniu do upragnionego celu. Nie miał on wielu zwolenników, dlatego tym bardziej trzeba docenić, że jego wielokrotne podejścia na szczyt są wielkim dowodem odwagi i męstwa.

Trekking na górę Mojżesza z Sharm

Wybierając się do Egiptu nie tylko warto odwiedzić słynne kurorty Półwyspu Synaj, gdzie można świetni odpocząć nad brzegiem Morza Czerwonego ale też dobrze jest wyjść w góry. Ofertę wyjazdu można znaleźć na stronie GetYourGuide. gdzie bardzo dokładnie został opisany cały przebieg tego trekkingowego wydarzenia. Biuro oferuje wyjazd w godzinach wieczornych, ok. 21:00 z Sharm El Sheik. Będzie trwał niecałe cztery godziny. Następnie zaczyna się przygoda ze zwiedzaniem. Początek drogi to przede wszystkim podróż po Starożytnym Egipcie i zwiedzanim świętych miejsc, w tym klasztoru św. Katarzyny, gdzie zachowało się bardzo wiele cennych pamiątek z tego dawnego okresu. Następnie wraz z przewodnikiem wchodzi się raczej łagodnym podejściem na szczyt Synaj.

Można w tym czasie zrobić mnóstwo zdjęć i podziwiać piękne widoki i krajobrazy tego miejsca na świecie. Na trasie znajduje się także schronisko gdzie można przenocować. Całość wycieczki trwa ok. 16 godzin. Dobrze jest wyposażyć się w ciepłą odzież, gdyż pokonanie takiej różnicy terenu bardzo dużo kosztuje wysiłku. Jednak zdecydowanie warto skorzystać z oferty, gdyż niezapomniane wrażenia z wycieczki pozostają na bardzo długo. Bilety są dostępne na stronie, które można rezerować w zaproponowanych przez biuro terminach. Cena za całość wycieczki nie należy do najwyższych, dlatego tym bardziej warto skorzystać.

Ile się idzie na górę Synaj?

Podróż na górę Synaj jest bardzo zróżnicowana, a wszystko zależy od tego, kto będzie się na nią wspinał. W innym tempie będzie na nią wchodzić osoba młoda,a w innym osoba starsza, która musi po drodze oszczędzać siły. Średnio jednak całość podejścia trwa od 2 do 4 godzin. Warto to zrobić również w nocy, aby móc podziwiać wschód Słońca. Zejście z góry to już raczej dwie godziny, a u podnóża po zjedzeniu dobrego śniadania warto odwiedzić najstarszy działający chrześcijański klaszor na świecie, klasztor św. Katarzyny.

Gdzie jest biblijna góra Synaj?

Biblijna góra Synaj znajduje się w Egipcie, a dokładniej w południowej części półwyspu Synaj, a jeszcze bardziej w przybliżeniu w muhafazie Południowy Synaj. Jest to teren Parku Narodowego Świętej Katarzyny. Góra „Boga”, bo tak bywa nazywana jest trzecią co do wysokości górą na Półwyspie Synaj oraz w całym Egipcie. Najwyższy szczyt Egiptu to góra św. Katarzyny, której wysokość to 2637 m.n.p.m. 

Czy wejście na górę Synaj jest trudne?

Na szczyt Synaj wiedzie kilka szlaków turystycznych, które różnią się pod względem trudności. Najłatwiejszy z nich to szlak, który wiedzie tak zwaną Wielbłądzią ścieżką, który jest stosunkowo długi, kręty ale najbezpieczniejszy. Czas tej trasy to około 3 godzin, a przechodzi się ją w większości na wielbłądzie. 

Trudniejszy szlak, ale krótszy to trasa pana Naszego Mojżesza, która składa się wielu stopni. Jest jeszcze jeden najbardziej trudny, który łączy dwa poprzednie, gdzie wejście jest już najbardziej strome i liczy 750 stopni. Tutaj trzeba się już wykazać dużą determinacją i siłą fizyczną.

Ogólnie jednak rzecz biorąc samo wejście na górę Synaj nie jest trudne i nie wymaga specjalnego oprzyrządowania. Na pewno przydadzą się ciepłe obuwie, odzież oraz dodatkowego jedzenia.

Ile schodów na górę Mojżesza?

Na górę Mojżesza można wejść krótszą trasą, tak zwaną ścieżką Pana Naszego Mojżesza albo schodami pokutnymi, których liczba to 3750. Według legendy zostały one wykute przez mnicha w VI wieku, który musiał to zrobić niejako za karę, w ramach pokuty za popełnione zbrodnie w ciągu całego życia. Niektóre ze stopni mają na tej trasie prawie metr wysokości, a całość prac trwała kilkadziesiąt lat. 

Jak się ubrać?

Góra Synaj jak każda inne wzniesienie, której wysokość to ponad 2000 m.n.p.m. wymaga odpowiedniego ubioru, który będzie mógł uchronić turystów przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. U podnóża szczytu mogą panować warunki gdzie temperatura może sięgać 40 stopni Celcjusza, a u góry to już zdecydowanie mniej, nawet kilkanaście. Najlepiej więc jeśli ktoś chce, szczególnie w nocy podejść na górę „Boga” to na pewno powinien zabrać ze sobą ciepłe obuwie, które nadaje się na podejścia pod górę, oraz wytrzymałą, ciepłą odzież termiczną, którą świetnie się sprawdza w różnych warunkach atmosferycznych.

Czy wizyta na Górze Synaj jest bezpieczna?

Góra Synaj leży na terenie, gdzie niedaleko do Izraela – państwa, który toczy wojnę w obecnym czasie. Jednak to nie Egipt jest stroną konfliktu, dlatego należy uznać, że raczej jest to teren bezpieczny. Ponadto władze Egiptu od wielu już lat inwestują w poprawienie bezpieczeństwa szczególnie w okolicach gdzie nie brakuje turystów. Tak samo jest również w przypadku okolicy góry Synaj, gdzie można zaobserwować zwiększone patrole policji i służb porządkowych mających dbać o bezpieczeństwo.

Czy warto odwiedzić Górę Synaj?

Z pewnością Góra Synaj jest miejscem, które warto odwiedzić odbywając wycieczkę do Egiptu. Nie tylko piramidy są znakiem rozpoznawczym Egiptu ale również piękne kurorty jak Sharm El Sheik czy właśnie góra Synaj, na które według religii chrześcijańskiej miały miejsce historyczne wydarzenia z udziałem Mojżesza i samego Boga. To miejsce również bardzo mistyczne, a wręcz epickie. Krajobrazy, które rozciągają się ze szcztu zapierają dech w piersiach. Dodatkowe atrakcje jak zwiedzanie klasztoru św.Katarzyny i pamiątek Watykańskich to dodatkowy atut przmawiający za tym, aby wybrac się na górę Synaj podczas wycieczki do Egiptu.

Czy Synaj należała do Izraela?

W czasach powojennych, gdy bardzo iskrzyło pomiędzy Egiptem a Izraelem doszło do wojennych starć w wyniku których Synaj został wcielony do Izreala. W 1980 roku doszło do porozumień egipsko – izraelskich w wyniku których Synaj został z powrotem wcielony w teren Egiptu.

Czy wyjazd na Synaj jest bezpieczny?

Wyjazd na Synaj obarczony jest w 2024 rok dużym ryzykiem, dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróż na ten obszar.

Poprzedni

Snorkeling i nurkowanie w Sharm el Sheikh

Praktyczny przewodnik po transporcie publicznym w RPA – Jak poruszać się po RPA?

Następny

Dodaj komentarz