Wynajęcie samochodu w Maroku – polecane miejsca, co wiedzieć

7 czerwca, 2024 Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że Maroko od dawna już stanowi wdzięczny cel peregrynacji turystycznych Europejczyków. To kraj wielu kontrastów, przyciągający podróżnych wieloma historycznymi zabytkami, mezaliansem wielu kultur etnicznych, pięknymi plażami granatowego Atlantyku i niebanalna kuchnią. Wiele osób decyduje się podróżować do tego afrykańskiego państwa na własną rękę. Wówczas nieodzowne się staje zorganizowanie sobie jakiegoś transportu na miejscu. Wydaje się, że wynajęcie samochodu może być strzałem w dziesiątkę. Co należy wiedzieć na temat wynajmu pojazdu w Maroku? Sprawdź w poniższym artykule!   

Dlaczego warto wypożyczyć samochód w Maroku? 

Zacznijmy od tego, że są oczywiście inne opcje komunikacji publicznej. Całkiem sensowne jest poruszanie się autobusami, zwłaszcza tymi ze stajni przewoźnika CTM – są w miarę nowoczesne i punktualne. Jednak nie wszędzie takim środkiem transportu dojedziesz, a „rozkłady jazdy” też czasami potrafią zaskoczyć w ostatnim momencie. Kierowcy lubią sobie robić nagłe przerwy w czasie podróży, ruszają zaś zazwyczaj dopiero, gdy wszystkie miejsca będą zajęte (wykupione). O naciągaczach z taksówek nawet nie warto tutaj wspominać, choć legenda głosi że zdarzają się także uczciwi… Pociągi też kursują regularnie, ale zazwyczaj są to połączenia łączące największe miasta Maroka.    

Jeżeli chcesz sam sobie kreować plan zwiedzania i ruszać w drogę wtedy, gdy zapragniesz – wynajęcie samochodu w Maroku może okazać się naprawdę najlepszą opcją. Można wówczas bez zbędnej spiny (choć trzeba bardzo uważać na drogach – o tym później) i komfortowo zwiedzać ten przepiękny kraj. Ponadto, jest to alternatywa dla podróżnika z krwi i kości, który nie baczy na harmonogramy i rozkłady jazdy. Dominować powinna przecież swoboda zatrzymywania się w dowolnym miejscu na szlaku turystycznym, prawda? Wszystko oczywiście trzeba robić z głową, wiec poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad na temat wypożyczenia samochodu w Maroku.

Gdzie wypożyczyć samochód w Maroku – praktyczne porady

Przede wszystkim, warto korzystać z dobrych wyszukiwarek samochodowych. Na stronie internetowej  https://www.rentalcars.com/ można za pomocą kilku zaledwie kliknięć zabukować sobie wybrany model samochodu, w określonym miejscu i o określonej dacie odbioru. Wspomniana wyszukiwarka umożliwia przeszukanie zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych firm wynajmujących samochody, a to wydatnie pomaga Ci znaleźć najlepszą możliwą cenę. To z pewnością najłatwiejszy sposób na wypożyczenie samochodu w Maroku. Szybki i prosty. 

Na szczęście, nie brakuje w Maroku renomowanych i sprawdzonych wypożyczalni aut. Po dwadzieścia kilka punktów prowadzą takie marki jak Sunnycars (najwięcej punktów wynajmu w kraju), Payless, Addcar Rental, Green Motion i kilka innych. Warto wcześniej zabukować pojazd, wówczas będziesz mieć pewność, że cztery kółka będą czekać na Ciebie o właściwej porze. 

Droga w góry Atlas Maroko
Droga w góry Atlas Maroko, licencja: shutterstock/By rachid lkanch

No dobrze, wskażemy tutaj dwie wypożyczalnie, które cieszą się wyjątkowa popularnością wśród turystów w Maroku. Pierwszą jest przystępna cenowo wypożyczalnia Locationauto. Jak się poszczęści, znajdziesz auta za zaledwie 50 złotych na dzień! Swoja drogą, najczęściej podrózni decydują sie na auta z klasy ekonomicznej właśnie. Drugie miejsce warte polecenia to lokalna sieć OptimoRent.  

Na co zwracać uwagę przy wynajęciu auta w Maroku?

Abstrahując już od renomy danej wypożyczalni – to warto wcześniej sprawdzić w sieci, to podstawową kwestią jest ubezpieczenie. Faktycznie, na drogach spotkać można pewnych „speedy gonzalesów”, którym zawsze się spieszy – wyprzedzają na trzeciego, ignorują zakazy i ograniczenia prędkości. Strzeżonego Pan Bóg strzeże, warto wykupić pełne ubezpieczenie samochodu przy wynajęciu. Podobnie jak w Europie, samochody wypożyczane w Maroku objęte są podstawowym ubezpieczeniem od kolizji (CDW), ale obejmuje ono szkody o wartości do 10 000 dirhamów (1000 dolarów). Warto skusić się na rezerwację z wyprzedzeniem pełnego ubezpieczenia online za około 10 dolarów dziennie.    

Druga sprawa to udokumentowanie w chwili wynajmowania auta jego dokładnego stanu – warto samochód sfotografować z kilku stron, czy wręcz sfilmować telefonem. Pomocne będą z pewnością zdjęcia stanu licznika paliwa. Dopełnieniem powinno być otrzymanie pełnej dokumentacji technicznej pojazdu. Wszystko to pomoże w razie rozstrzygania ewentualnych kwestii spornych przy zdawaniu samochodu. Last but not least, sprawdź czy auto posiada w bagażniku zapasowe koło, a do Twojej ręki powinien trafić również zapasowy komplet kluczyków.  

UWAGA! Minimalny wiek umożliwiający prowadzenie pojazdu w Maroku to 18 lat, jednak większość wypożyczalni samochodów egzekwuje własny limit wieku wynoszący przy wynajmie 21 lat.

Cena wynajęcia samochodu w Maroku  

Wynajęcie samochodu w Maroku będzie kosztować zazwyczaj około 25 – 40 dolarów amerykańskich dziennie (100-160 złotych), aczkolwiek wyżej znajdziesz nazwę wypożyczalni, gdzie może się naprawdę poszczęścić. Całkowita cena wynajmu zależy oczywiście od rodzaju i klasy samochodu.   

Na cenę złoży się naturalnie tankownie benzyny. i tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Paliwo w Maroku jest dotowane przez państwo, więc jest tańsze niż w Europie. Nie ma tez co wybrzydzać między poszczególnymi stacjami – ceny są usztywnione i wszędzie jednakowe. W 2024 roku benzyna kosztuje około 15 marokańskich dirhamów, czyli około 1,3 euro.  

Zasady ruchu drogowego w Maroku – na co uważać?

Ograniczenia prędkości w Maroku wynoszą zazwyczaj 60 km/h na obszarach miejskich i 120 km/h na autostradach. Kontrole prędkości przez policję są bardzo częste, dlatego zwracaj uwagę na odczyty urządzeń pokładowych. Ze względu na natężenie ruchu w pobliżu dużych miast Maroka oraz zdarzających się „szaleńców” nie warto szarżować. Pewnego rodzaju ciekawostką jest przy tym fakt, iż za pewien haracz (łapówkę) można się wykręcić od większego mandatu – niech to zostanie między nami…  

Na szczęście Marokańczycy jeżdżą prawą stroną drogi, zupełnie jak w Polsce, więc nie będzie z tym żadnych problemów. No chyba, że jesteś Brytyjką lub Brytyjczykiem. Tak jak w Polsce trzeba się zatrzymywać na czerwonym świetle. Poza tym, nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy – starczy zabrać ze sobą na trasę paszport, kartę kredytową i prawo jazdy wydane w Twoim kraju. No to, szerokiej drogi!  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Jak poruszać się po Maroku – transport publiczny, autobusy, pociągi, bilety

Jak poruszać się po Egipcie: transport publiczny, autobusy

Następny

Dodaj komentarz